Etap 1: Przed budową domu

Moja lista zadań: Zanim zbudujesz dom

Details einblenden

Kogo potrzebujesz na budowie

Zakończ teraz Zrobione!

Podczas przygotowań do budowy i samych prac budowlanych potrzebujesz na poszczególnych etapach wsparcia fachowców:

 • ekspert budowy – planowanie, wybór projektu, formalności niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę,
 • architekt/projektant – planowanie budowy: wybór działki, projekt i adaptacja projektu,
 • geodeta – wybór działki i odbiór budynku,
 • geolog – wybór działki,
 • wykonawca – budowa domu,
 • kierownik budowy – budowa domu, odbiór budynku,
 • specjaliści branżowi – podłączanie mediów, odbiór budynku.

Możesz także skorzystać z pomocy inspektora nadzoru inwestorskiego, który jest obecny na budowie (więcej w dziale Budowa, oraz inwestora zastępczego w dziale Budowa. Więcej informacji na temat roli fachowców w działach poświęconych poszczególnym etapom budowy.

Details einblenden

Ekspert Budowy

Zakończ teraz Zrobione!

Skonsultuj swoje plany budowlane z fachowcem, aby cały proces Twojej budowy przebiegał sprawnie i terminowo. Ekspert Budowy podpowie, w jaki sposób działać, aby harmonogram przygotowania do budowy był optymalny. Doradzi także na co zwracać uwagę przy wyborze działki, projektu domu, materiału budowlanego, czy też ekipy budowlanej.

Listę Ekspertów Budowy SILKA YTONG uzyskasz kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta Indywidualnego tel. 801 122 227 lub 29 76 70 360.

Details einblenden

Fachowcy

Zakończ teraz Zrobione!

Ponad 60 proc. inwestorów wybiera fachowców poleconych przez znajomych (badanie „SILKA YTONG: Murarz Idealny”).

Warto przy użyciu różnych źródeł zebrać informacje – porozmawiaj z osobami, które są w trakcie, lub niedawno zakończyły budowę, odwiedzaj place budowy, skorzystaj z wyszukiwarek internetowych, zaglądaj na branżowe strony internetowe, czytaj prasę i fora budowlane.

Zobacz, na co zwracają uwagę inwestorzy przy wyborze ekipy budowlanej: SILKA YTONG: Murarz Idealny

Details einblenden

Niezbędne dokumenty

Zakończ teraz Zrobione!

Zorientuj się, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie urzędu powiatowego, pod który podlega dana działka np. www.powiat-gdanski.pl, www.powiat-wolominski.pl.

Lista podstawowych dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę:

 1. oświadczenie inwestora wykazujące, że ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane,
 2. wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego danej działki lub w przypadku jego braku prawomocna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania,
 3. projekt budowlany (4 egzemplarze), w którego skład wchodzą projekt architektoniczno-budowlany (w przypadku projektu gotowego – projekt po adaptacji, projekt indywidualny jest od razu przygotowywany pod tym kątem) i projekt zagospodarowania działki,
 4. mapa do celów projektowych,
 5. warunki techniczne dostawy mediów (przyłączenia do sieci) – wnioski o wydanie tych dokumentów (dostępne zazwyczaj na stronie internetowej dostarczycieli mediów) należy złożyć wraz z załącznikami (według indywidualnych wymogów np. akt własności działki i plan usytuowania budynku względem istniejących sieci) w odpowiednim oddziale gestora mediów (Zakładzie Energetycznym, Wodociągów i Kanalizacji, Gazowni),
 6. uzgodnienie z Zakładem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUDP) – w zależności od regionu,
 7. uzgodnienie lokalizacji zjazdu,
 8. badania geotechniczne,
 9. dokumenty wymagane przepisami szczególnymi.

Więcej o tym, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz jaką mają funkcję, dowiesz się z porad ekspertów SILKA YTONG:

Details einblenden

Planowanie działań

Zakończ teraz Zrobione!

Budowa to szereg elementów, które trzeba skoordynować.

Od momentu zakupu działki do rozpoczęcia budowy potrzeba co najmniej 17 tygodni. Zakup projektu gotowego można zrealizować w ciągu 2-7 dni, natomiast adaptacja projektu, w tym projekt zagospodarowania działki, trwa od 2 do 6 tygodni. Jeśli jesteś zdecydowany na projekt indywidualny, pamiętaj, że na profesjonalne przygotowanie jego dokumentacji, warto zarezerwować ok. 6 miesięcy.

Terminy urzędowe:

 • Uzgodnienie warunków dostawy mediów – do 30 dni
 • Uzyskanie mapy do celów projektowych – 2-6 tygodni
 • Inne uzgodnienia (np. konserwator zabytków, ZUDP) – do 30 dni
 • Rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę – do 65 dni
 • Uprawomocnienie pozwolenia na budowę – 14 dni

Ten czas może się wydłużać, jeżeli pojawią się indywidualne czynniki np. dodatkowe wymogi, niekompletne załączenie dokumentów, zastrzeżenia ze strony sąsiadów, etc.

Te informacje trzeba brać pod uwagę przy planowaniu ramowego harmonogramu budowy, szczególnie, gdy zależy Ci na szybkim wprowadzeniu się do nowego domu.

Details einblenden

Koszty przygotowania do budowy

Zakończ teraz Zrobione!

W okresie przygotowawczym do budowy poniesiesz określone koszty – przykładowo, za otrzymanie dokumentów z urzędu gminy (np. wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy kosztuje ok. 50-100 zł) czy też za konsultację ze specjalistami. Formalności dotyczące budowy to wydatek od 6 000 złotych.
Koszty przygotowania do budowy warto więc uwzględnić przed rozpoczęciem naszych początkowych działań.

Zapoznaj się z przykładowymi opłatami dotyczącymi uzyskania pozwolenia na budowę: http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/wydawanie-decyzji-o-pozwoleniu-na-budowe

Details einblenden

Urzędy

Zakończ teraz Zrobione!

W procesie budowy domu najważniejsze, z punktu widzenia inwestora, okazują się następujące urzędy:

 1. Urząd Gminy:
  • tu otrzymasz wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy,
  • tu uzgodnisz zjazd z drogi na Twoją działkę,
  • tu dowiesz się o uwarunkowaniach dla danej działki i dla procesu budowy wynikających z ochrony środowiska,
  • tu uzyskasz zgodę na wycinkę drzew.
 2. Elektrownia, gazownia, wodociągi i kanalizacja – tu ustalasz warunki przyłączenia mediów.
 3. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – tu uzgadniasz, czy na działce nie występują sączki lub dreny (szczególnie ważne w przypadku działek rolnych).
 4. Starostwo Powiatowe w miejscu, gdzie znajduje się działka budowlana – to tutaj uzyskasz pozwolenie na budowę.
 5. Starostwo Powiatowe:
  • tu możesz zadawać pytania dotyczące zabudowy,
  • składasz wniosek o pozwolenie na budowę.
 6. Konserwator zabytków – tu sprawdzisz kwestie dotyczące ewentualnej ochrony konserwatorskiej danego terenu.
 7. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – odpowiedni znajdziesz na http://www.pinb.pl/ – temu organowi należy zgłosić rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych oraz zawiadomić o chęci przystąpienia do użytkowania domu.
Details einblenden

Priorytety

Zakończ teraz Zrobione!

Dobrze przed rozpoczęciem działań zastanowić się, gdzie chciałbyś mieszkać – w jakiej okolicy i jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom.

Pomyśl o wszystkich elementach, które są dla Ciebie ważne, np. dobry dojazd, czy też lokalizacja w ciszy i na uboczu, duży teren czy niewielki, ale za to łatwy w utrzymaniu przydomowy ogródek. Uwzględnij nie tylko koszty samej budowy, ale też koszty późniejszej eksploatacji – pomoże Ci to przygotować się do wyboru działki i projektu domu oraz rozmowy z architektem czy też innym fachowcem.

Details einblenden

Realne koszty budowy

Zakończ teraz Zrobione!

Przyjrzyj się swoim finansom. Warto bardzo dokładnie oszacować, ile jesteś w stanie zainwestować w budowę domu, a także ile możesz płacić miesięcznej raty kredytu. Myśl realnie, planuj wariantami.

Koszt budowy domu jest uwarunkowany lokalnie, zależy także od stopnia skomplikowania bryły budynku czy też standardu wykończenia. Szacuje się obecnie, że w Warszawie i okolicach budowa 1m2 domu to ok. 2.500 – 3.500 zł. Dom o powierzchni 120 m2 będzie więc kosztował ok. 300 – 420 tys. zł. Stan surowy zamknięty to ok. 40-50 proc. całego budżetu inwestycji.

Porównaj jednak ceny lokalnie. Popytaj o koszty budowy (m.in. stawkę godzinowej pracy murarza) w Twojej okolicy. Koszt całkowity to zbiór bardzo wielu czynników składających się na proces budowy domu, warto je wszystkie uwzględnić w kompleksowej ocenie kosztów.

Chcesz poznać rzeczywiste ilości materiałów potrzebnych do budowy ścian i stropów Twojego domu? Zamów indywidualną usługę przeliczenia materiałów budowlanych, którą sporządzimy na podstawie Twojego projektu. Przejdź do sklep.xella.pl ->>

Details einblenden

Możliwości finansowania

Zakończ teraz Zrobione!

Istnieje wiele sposobów sfinansowania Twojej budowy. Oszczędności, sprzedaż mieszkania, pożyczka rodzinna lub kredyt. Licząc na kredyt należy wcześniej odwiedzić bank i poznać swoją zdolność kredytową. Zdolność finansowa determinuje jakiej wysokości kredyt możesz uzyskać.

Inną możliwością dopłaty do budowy domu są dopłaty do kredytów na budowę czy też zakup domów i mieszkań energooszczędnych. Dofinansowanie budowy domu pasywnego wynosi 50 tysięcy złotych, a domu energooszczędnego 30 tysięcy złotych. Informacji szukaj na: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/

Details einblenden

Energooszczędność i ekonomia

Zakończ teraz Zrobione!

Energooszczędność to przyszłość budownictwa jednorodzinnego. Jest ważna przede wszystkim ze względu na niższe koszty użytkowania budynku (koszty ogrzewania mogą bowiem stanowić nawet 80 proc. kosztów eksploatacji), a więc niższe rachunki płacone w przyszłości. Energooszczędność jest także istotna ze względu na ciągle zmieniające się normy budowlane dotyczące tego czynnika. Wymogi wobec energooszczędności ścian stają się coraz bardziej restrykcyjne, warto więc wybierać rozwiązania, które będą spełniać normy także w przyszłości.

Przeczytaj, dlaczego energooszczędność jest ważna

Details einblenden

Zdobywanie informacji

Zakończ teraz Zrobione!

Warto precyzyjnie i z wielu źródeł zbierać interesujące nas informacje. Można odwiedzić targi budowlane, zapoznać się z branżowymi stronami internetowymi oraz stronami producentów budowlanych oraz szukać informacji o inicjatywach edukacyjnych. Na przykład marki SILKA YTONG organizują Akademię Kobiet Budujących oraz inne tematyczne spotkania poradnikowe dla przyszłych inwestorów planujących budowę wymarzonego domu.

Zaloguj się, aby zapisać zmiany.