Etap 3: Projekt domu

Moja lista zadań: Ważne decyzje

Details einblenden

Projekt gotowy czy indywidualny

Zakończ teraz Zrobione!

Unikalność i indywidualne upodobania, które zapewnia projekt indywidualny, czy mniejsze koszty i sprawdzone rozwiązania projektów gotowych? To odpowiedni czas, aby podjąć decyzję wyboru projektu architektonicznego Twojego wymarzonego domu. Wybierając projekt gotowy pamiętajmy, że każda zmiana w projekcie pociąga za sobą różnorodne konsekwencje.

Details einblenden

Styl życia

Zakończ teraz Zrobione!

Dopasuj rozkład i wielkość pomieszczeń do swoich potrzeb. Obserwuj tryb życia swojej rodziny. Ile czasu spędzacie w domu? Jak często przyjmujecie gości? Spędzacie czas razem, czy raczej osobno? Preferujecie domowe obiady, czy raczej rzadko gotuje się w domu? Czy pracujecie z domu? Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić, jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w przyszłym domu, czy np. potrzebujesz gabinetu, czy biblioteki, jak duża powinna być część dzienna, w jaki sposób rozplanowane pomieszczenia.

O tym, jak dobrze wybrać projekt budynku przeczytasz:

Details einblenden

Liczba domowników

Zakończ teraz Zrobione!

Dla ilu osób budujesz dom? Jakie są relacje między tymi osobami? Jak często w domu będą nocować goście? Determinuje to nie tylko powierzchnię, ale i układ pomieszczeń – każdy powinien mieć swój kąt. Określ liczbę domowników i ewentualnych gości widzianych w Twoim domu marzeń.

Details einblenden

Przyszłość

Zakończ teraz Zrobione!

Dom budujemy na lata. Warto zastanowić się, jak będzie wyglądać nasze życie za 5 czy 10 lat. Czy planujemy dzieci? A może za 10 lat dzieci już będą mieszkały osobno? Czy sprowadzą się rodzice?

Details einblenden

Rozmiar domu

Zakończ teraz Zrobione!

Dobre określenie swoich potrzeb pozwoli zaplanować optymalny metraż i układ pomieszczeń. Ma to ogromne znaczenie przy utrzymaniu budynku – większa powierzchnia, to wyższe koszty eksploatacji. Pomyśl o tym na etapie planowania, minimalizując zbędne metry.

Details einblenden

Rozwiązania energooszczędne

Zakończ teraz Zrobione!

Energooszczędność zaczyna się na etapie planowania projektu. Prosta, zwarta bryła budynku zazwyczaj pozwala na niższe zużycie energii w przyszłości. Balkony, tarasy, wykusze – sprzyjają powstawaniu mostków termicznych.

Jednocześnie na etapie wyboru projektu decydujemy się na wiele rozwiązań, takich jak technologia budowy czy rodzaj wentylacji. Jest to najlepszy czas, aby wybrać rozwiązania energooszczędne. W późniejszym etapie zmiany mogą być albo niemożliwe, albo bardziej kosztowne.

Spełnienie kryteriów energooszczędności będzie prostsze dzięki wskazówkom od profesjonalisty: architekta lub eksperta budowy. Zadawaj im pytania dotyczące kosztów eksploatacji. Zobacz porady ekspertów dotyczące budynku energooszczędnego.

Details einblenden

Styl architektoniczny

Zakończ teraz Zrobione!

Wybierz styl architektoniczny, który odpowiada Twojemu gustowi. Oprócz walorów estetycznych powinien spełniać także wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – link do definicji w sekcji Działka, Lista zadań 3 – dokumenty.

Details einblenden

Lokalne koszty budowy

Zakończ teraz Zrobione!

Koszty budowy różnią się w zależności od lokalizacji. Przymierzając się do projektu sprawdź ceny w miejscu, w którym chcesz postawić dom. Zorientuj się u lokalnych wykonawców, jaki jest szacunkowy koszt budowy domu lub 1 m². Porównaj z kosztorysami wykonanymi przez biura projektów gotowych. W przypadku projektu indywidualnego – oszacuj koszty z architektem i wykonawcą.

Moja lista zadań: Technologia domu

Details einblenden

Rodzaj ściany

Zakończ teraz Zrobione!

Zdecyduj, jaki rodzaj ściany, jednowarstwowa czy z ociepleniem, będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Ilustracja ściany jednowarstwowej

Ściana jednowarstwowa pełni zarówno rolę konstrukcyjną, jak i izolacyjną. Nie potrzebna jest dodatkowa warstwa ocieplenia, której wykonanie na ogół jest bardzo praco- i czasochłonne. Nie możesz się doczekać przeprowadzki? Ściana jednowarstwowa jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Brak konieczności wykonania ocieplenia to nie tylko szybsza przeprowadzka, ale także zdecydowanie niższe koszty budowy.

Ściany jednowarstwowe w technologii YTONG gwarantują bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Ściana z bloczków YTONG Energo zapewnia współczynnik przenikania ciepła U=0,19 W/(mK)! Dzięki temu oszczędności uzyskasz nie tylko na etapie budowy, ale także podczas eksploatacji Twojego wymarzonego domu.

Ściana dostosowana do obecnie obowiązujących przepisów?
Wystarczy zaledwie 30 cm!

Sprawdź praktyczne informacje na temat ściany jednowarstwowej

W przypadku ściany z ociepleniem osobną warstwę stanowi konstrukcja i izolacja. Poprzez grubość ocieplenia możemy uzyskać współczynnik przenikania ciepła U w zależności od naszych potrzeb.

Więcej informacji o ścianach z ociepleniem można znaleźć na naszej stronie www.ytong-silka.pl

Ilustracja ściany warstwowej
Tabela ściany jednowarstwowej YTONG ENERGO
Details einblenden

Materiały konstrukcyjne

Zakończ teraz Zrobione!

Dobrze przemyśl decyzję dotyczącą materiałów budowlanych, dzięki temu możesz ograniczyć straty ciepła. Zobacz na obrazku poniżej, w jaki sposób ciepło ucieka z budynku.

Materiały ścienne to 5-10 proc. całego budżetu budowy domu. Niewiele, biorąc pod uwagę ich udział w stratach energii w budynku oraz późniejsze płacenie comiesięcznych rachunków. Pamiętaj, że ściana to ważny element konstrukcyjny, którego nie wymienisz w przyszłości.

Przy wyborze materiałów budowlanych zwróć uwagę na następujące czynniki:

 • parametry cieplne,
 • technologię murowania - murowanie na cienką spoinę ogranicza ilość wilgoci technologicznej, (ściana szybciej wysycha) i zapobiega powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku szybciej, niż przez pozostałe elementy. Murowanie na cienką spoinę także znacznie przyśpiesza powstawanie ścian,
 • naturalny skład surowcowy,
 • dostępność rozwiązań systemowych,
 • bezpieczeństwo pożarowe,
 • fachowe doradztwo producenta – sprawdź, czy możesz liczyć na pomoc podczas budowy. Więcej w dziale: dobrze oceń wartość inwestycji w materiały.

Przeczytaj na temat wyboru materiałów:
Eko i Energo - Budować energooszczędnie - materiały budowlane.

zobacz porady ekspertów:

Details einblenden

Energooszczędność materiałów budowlanych i technologii

Zakończ teraz Zrobione!

Koszty ogrzewania stanowią największe obciążenie budżetu związanego z eksploatacja domu. Ceny nośników energii są z roku na rok coraz wyższe. Zastanów się nad materiałami i rozwiązaniami technologicznymi, które zagwarantują jak najniższe zapotrzebowanie na energię dla budynku. Nie tylko pozwoli Ci to na budowę domu zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, ale także znacznie ograniczony koszty przyszłej eksploatacji.

Parametrem dla ścian zewnętrznych, który wpływa na zużycie energii przez budynek jest współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość pozwala obliczyć ciepło przenikające przez przegrodę o danej grubości i konstrukcji oraz porównywać parametry cieplne przegród budynku.

Przyjmuje się, że wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). Normy dopuszczają wartość równą bądź niższą 0,30 W/(m2K).

Poszukaj informacji o wartościach współczynnika U dla YTONG ENERGO.

Wartość λ pozwala porównać izolacyjność materiałów i w przeciwieństwie do współczynnika U nie zależy od grubości.

Details einblenden

Koszty budowy ścian

Zakończ teraz Zrobione!

Patrz na koszty całościowo. Metr kwadratowy wymurowanej ściany to nie tylko materiał, ale także transport i praca. Weź pod uwagę również czas, zwłaszcza jeżeli budujesz na kredyt.

Porównanie kosztów budowy ścian

Przyjmując konkretną wartość współczynnika U (np. 0,25 pierwsza i ostatnia pozycja w tabeli) możesz wybrać materiał, z którego taniej wybudujesz ściany – w rozpatrywanym zestawieniu jest to pierwsza pozycja YTONG ENERGO 36,5 cm.

Możesz również oszacować różnicę w kosztach ściany o dobrej i lepszej izolacyjności oraz podjąć decyzję, czy inwestujemy więcej na początku, ale w perspektywie masz niższe koszy ogrzewania domu (pozycja druga YTONG Energo 48 cm U = 0,19) czy nieco mniej, ale z wyższymi kosztami ogrzewania w przyszłości. Wybierając technologię weź pod uwagę zwyżkową tendencję kosztów energii. Pamiętaj, że dłuższa budowa to nie tylko większe koszty robocizny. To także szereg pośrednich kosztów związanych z utrzymaniem placu budowy oraz przede wszystkim mniej czasu, który możesz poświęcić dla siebie, lub swojej rodziny.

Chcesz poznać rzeczywiste ilości materiałów potrzebnych do budowy ścian i stropów Twojego domu? Zamów indywidualną usługę przeliczenia materiałów budowlanych, którą sporządzimy na podstawie Twojego projektu. Przejdź do sklep.xella.pl ->>

Details einblenden

Systemowe technologie budowlane

Zakończ teraz Zrobione!

Sprawdź, czy producent materiałów budowlanych do budowy ścian, których wybór bierzesz pod uwagę, ma w swojej ofercie elementy systemowe takie, jak zaprawę, nadproża, stropy, kształtki U, elementy docieplenia wieńca lub płyty dachowe.

Budowa domu z materiałów o podobnych parametrach znacznie zwiększy jego trwałość oraz poprawi warunki panujące wewnątrz. Pozwoli uniknąć mostków termicznych (miejsc przez które ciepło ucieka szybciej) oraz często znacznie przyśpieszy proces budowy.

Materiały SILKA i YTONG posiadają komplet systemowych rozwiązań, które umożliwią Ci szybką budowę nadproży, balkonów i wieńca bez mostków termicznych. W systemowej ofercie znajdują się także płyty stropowe, których montaż zajmuje 1 dzień oraz płyty dachowe, które umożliwiają budowę poddasza ciepłego zimą i chłodnego latem.

Dzięki systemowym rozwiązaniom YTONG ograniczysz ilość morkych prac na budowie do absolutnego minimum oraz ograniczysz czas, niezbędny do powstania Twojego wymarzonego domu.

Przeczytaj, jakie korzyści zapewnia budowanie w kompletnym systemie budowlanym:

 • bardzo dobre parametry cieplne ścian budynku;
 • jednorodną materiałowo powierzchnię ściany, która podobnie reaguje pod względem termicznym;
 • ograniczenie powstawania mostków termicznych, w dużej mierze odpowiedzialnych za straty ciepła;
 • szybkość i łatwość budowy.
Details einblenden

Ogrzewanie

Zakończ teraz Zrobione!

Zdecyduj, jak będziesz ogrzewał dom. Uwzględnij przy tym koszty nośników energii oraz wygodę ich użytkowania, na przykład ogrzewanie gazowe jest droższe od węglowego, ale znacznie wygodniejsze w eksploatacji.

Pamiętaj, że wybór sposobu ogrzewania może wpływać także na projekt domu np. jeśli zdecydujesz się na piec centralny, powinieneś uwzględnić miejsce na kotłownię albo miejsce na kocioł lub opał np. ekogroszek.

Details einblenden

Wentylacja

Zakończ teraz Zrobione!

Bardzo ważny dla Twojego wymarzonego domu jest wybór optymalnego sposób wentylacji. Straty ciepła przez wentylację wynoszą ok. 30 proc. wszystkich strat energii w budynku. Ze względu na oszczędność energii możesz rozważyć instalację rekuperatora lub budowę gruntowego wymiennika ciepła.

Wybór rodzaju wentylacji determinuje także kwestie projektowe np. uwzględnienie w projekcie komina niezbędnego przy wentylacji grawitacyjnej. W przypadku wentylacji mechanicznej komin z przewodami wentylacyjnymi nie jest potrzebny.

Details einblenden

Podjęcie decyzji

Zakończ teraz Zrobione!

Radź się ekspertów i zdobywaj jak najwięcej informacji na temat materiałów czy technologii budowlanych. Gdy jednak już zdecydujesz, staraj się trzymać swojej decyzji. Zmiany pociągają za sobą konsekwencje, które nie zawsze jesteśmy w stanie wychwycić na etapie budowy domu, ale będą odczuwalne w trakcie mieszkania w nim.

Moja lista zadań: Wewnątrz i na zewnątrz domu

Details einblenden

Liczba kondygnacji

Zakończ teraz Zrobione!

Zdecyduj, czy wolisz dom parterowy, czy dwukondygnacyjny (piętrowy lub z użytkowym poddaszem). W Polsce najczęściej można spotkać budynki z użytkowym poddaszem (badanie „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”)

Details einblenden

Liczba pomieszczeń

Zakończ teraz Zrobione!

Przemyśl, ile pokoi potrzebujesz. Zastanów się także, jakie pomieszczenia zwiększą Twoją wygodę, być może potrzebujesz pralni, suszarni, spiżarki albo dodatkowego pokoju. Ustal powierzchnię poszczególnych pokoi i metraż powierzchni mieszkalnej.

Details einblenden

Powierzchnia

Zakończ teraz Zrobione!

Dopasuj powierzchnię domu do liczby i stylu życia mieszkańców. Warto także pomyśleć o powierzchni domu w kontekście późniejszego użytkowaniu budynku np. wysokości rachunków za ogrzewanie. Rozważ, czy musisz mieć duży dom, czy nie wystarczy mniejszy, ale bardziej ekonomiczny w trakcie przyszłego użytkowania.

Details einblenden

Rozkład wnętrz

Zakończ teraz Zrobione!

Warto zaplanować rozkład pomieszczeń w Twoim wymarzonym domu, ile ma być powierzchni otwartej, a ile pomieszczeń zamkniętych? Szczególnie, jeśli decydujesz się na projekt indywidualny, pomyśl o tym, aby powierzchnie o tej samej temperaturze znajdowały się w sąsiedztwie. Pamiętaj też o wydzieleniu w swoim domu strefy dziennej i strefy nocnej. Przemyśl także układ funkcjonalny domu, aby nie tracić zbyt dużej powierzchni na komunikację (korytarze, hol).

Details einblenden

Rodzaj dachu

Zakończ teraz Zrobione!

Forma dachu bardzo często określona jest w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Wpływa na nią zarówno otoczenie oraz styl budowania w danej okolicy, jak i czynniki atmosferyczne – ilość i rodzaj opadów, wiatr. O formie dachu, o ile nie jest ściśle określona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, można zdecydować samodzielnie, czy ma być płaski, dwuspadowy czy wielospadowy.

Details einblenden

Piwnica

Zakończ teraz Zrobione!

Decyzja dotycząca piwnicy ma wpływ na koszty domu. Przy dobrych warunkach gruntowych koszt wykonania m2 piwnicy wynosi 20-30 proc. więcej niż w przypadku kondygnacji naziemnej. Według badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” aż 89 proc. inwestorów wybiera domy bez podpiwniczenia. Wynika to również ze współczesnego stylu życia – rzadziej niż kiedyś potrzebujemy tego typu pomieszczenia. Coraz częściej piwnica nie służy do przechowywania żywności, ale stanowi dodatkową powierzchnię mieszkalną, którą (ze względu na niższe koszty budowy) można przenieść na inne poziomy.

Details einblenden

Pomieszczenia gospodarcze

Zakończ teraz Zrobione!

Pomyśl o pomieszczeniach gospodarczych. Schowek czy spiżarnia pozwolą nie tylko utrzymać porządek, ale także mieć „pod ręką" niezbędne rzeczy.

Details einblenden

Garaż

Zakończ teraz Zrobione!

Czy garaż ma być wolnostojący, przylegający do budynku czy może wystarczy Ci wiata? Pomyśl także nad liczbą miejsc parkingowych, która będzie potrzebna mieszkańcom domu. Zaplanuj drogę dojazdową od bramy do domu.

Details einblenden

Ogród

Zakończ teraz Zrobione!

Zaplanuj powierzchnię i usytuowanie ogrodu - wokół domu, na południową, na zachodnią, czy też na wschodnią stronę budynku.

Pamiętaj, że ogród to nie tylko piękna roślinność, ale także możliwość relaksu. Zagospodaruj miejsce do grillowania lub na altankę. Zainspiruj się na inspiracje.budowane.pl

Details einblenden

Taras

Zakończ teraz Zrobione!

Jesteś koneserem kawy na tarasie lub przyjęć na świeżym powietrzu? Pomyśl więc o tarasie. Zastanów się także, czy ma być zadaszony.

Details einblenden

Balkon

Zakończ teraz Zrobione!

Ustal z domownikami czy potrzebujecie balkonu, a jeśli tak, to na którą stronę ma być usytuowany. Pamiętaj, że tradycyjnie wykonany balkon stanowi mostek termiczny i zwiększa zużycie energii. Ciekawą propozycją jest wykonanie balkonu przy pomocy płyt stropowych YTONG można je wysuwać poza obrys budynku nawet o 150 cm, uzyskując balkony bez mostków termicznych. więcej na ten temat znajdziesz w dziale Budowa.

Details einblenden

Kuchnia

Zakończ teraz Zrobione!

Kuchnia to zazwyczaj serce domu. Weź pod uwagę nie tylko jej powierzchnię i usytuowanie czy widok z okna, ale także czy ma być połączona z jadalnią, czy zamknięta.

Moja lista zadań: Dokumenty

Details einblenden

Co to jest projekt budowlany?

Zakończ teraz Zrobione!

Do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebny będzie projekt budowlany w 4 egzemplarzach. W jego skład wchodzi: projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki. Więcej o tych dokumentach dowiesz się w następnych punktach listy zadań.

Razem z projektem budowlanych do pozwolenia na budowę składasz także opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi wymienione w dziale Przed budową domu oraz Art.33 Prawo Budowlane.

Details einblenden

Projekt architektoniczno-budowlany (projekt domu)

Zakończ teraz Zrobione!

Zakres i formę projektu architektoniczno-budowlanego reguluje Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, § 11. 1. i 12.1.

Details einblenden

Projekt domu – co powinien zawierać?

Zakończ teraz Zrobione!

Projekt architektoniczno-budowlany (nazywany potocznie projektem domu) powinien zawierać opis techniczny, architekturę, konstrukcję i instalacje. Projekt architektoniczno-budowlany może być indywidualny lub gotowy (typowy). Projekt gotowy w odróżnieniu od projektu indywidualnego wymaga adaptacji – więcej informacji znajdziesz w punkcie 5 Projekt po adaptacji.

Sprawdź, co szczegółowo powinien zawierać projekt domu zarówno typowy jak i indywidualny. Patrz § 11. 1. i 12.1 Rozporządzenia

Details einblenden

Projekt gotowy po adaptacji

Zakończ teraz Zrobione!

Projekt indywidualny nie wymaga adaptacji, ponieważ jest projektowany pod konkretne warunki i dla konkretnej działki. Natomiast projekt gotowy, aby uzyskać pozwolenie na budowę, musi zostać poddany adaptacji. W ramach adaptacji wymagane jest dostosowanie do określonych wymogów formalnych:

 • dostosowanie projektu gotowego do wymagań decyzji o warunkach zabudowy (jeśli jest wymagana) lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego;
 • dostosowanie projektu konstrukcyjnego fundamentów do warunków geotechnicznych w miejscu posadowienia budynku;
 • dostosowanie konstrukcji dachu do właściwej strefy śniegowej i wiatrowej;
 • sporządzenie projektu przyłączy zewnętrznych. (Nie wszędzie jest to wymagane. Są starostwa, w których te projekty mogą być rozpatrywane jako osobne procedury np. zgłoszenia. Wtedy, jeśli nie wiesz, które media, gdzie i jak podłączyć, możesz zrobić to później np. już po uzyskaniu pozwolenia na budowę);
 • sporządzenie planu zagospodarowania działki na odpowiedniej mapie geodezyjnej (mapie do celów projektowych) w skali 1:500.

Możesz zaadaptować projekt także do swoich indywidualnych potrzeb np.:

 • zmienić rozkład i wielkość pomieszczeń oraz przesunąć ścianki działowe;
 • wybrać inną technologię budowy ścian, fundamentów, stropów albo dachu i jego pokrycia (bez zmiany kąta nachylenia połaci lub z jego zmianą);
 • zmienić sposób ogrzewania, odprowadzenia ścieków (na podstawie uzyskanymi warunków technicznych dostawy mediów) lub przebieg instalacji wewnętrznych;
 • ingerencja w układ konstrukcyjny domu jest również możliwa, ale pamiętaj, żeby zlecić to zadanie profesjonaliście (który wykona m.in. przeliczenie i przeprojektowanie konstrukcji), nawet jeśli oznacza to wyższe koszty adaptacji – dzięki temu unikniesz później „niespodzianek” na budowie.

Więcej o adaptacji projektu dowiesz się z artykułu "Dom z naszych marzeń - czyli adaptacja projektu bez tajemnic"

Details einblenden

Projekt zagospodarowania działki

Zakończ teraz Zrobione!

Projekt zagospodarowania działki lub terenu jest częścią projektu budowlanego. Powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na aktualnej mapie do celów projektowych. Musi być zgodny z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Decyzją o Warunkach Zabudowy, a także dostosowany do warunków lokalnych.

Więcej informacji o projekcie zagospodarowania znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego paragraf 8, 9 i 10.

Details einblenden

Zagospodarowanie działki – co jeszcze na działce?

Zakończ teraz Zrobione!

Pamiętaj, że każde inne przedsięwzięcie budowlane, które nie zostało uwzględnione w projekcie zagospodarowania działki (np. ogrodzenie, oczko wodne, basen, piwniczka ziemna), wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Jest osobną do budowy domu procedurą. Formalności trzeba spełnić, ale nie musisz załatwiać tego równolegle z pozwoleniem na budowę.

Details einblenden

Kosztorys

Zakończ teraz Zrobione!

Kosztorys jest to dokument  szacujący koszty budowy obiektu sporządzony na podstawie dokumentacji projektowej. Przygotowywany jest zwykle przez kosztorysanta, ale również może go sporządzić, architekt czy kierownik budowy.

Koszty inwestycji określane są w zależności od stanu budowy. Poszczególne etapy obejmują:

 • stan surowy otwarty – budynek ma wymurowane ściany nośne oraz kominy, stropy, schody wewnętrzne oraz więźbę i pokrycie dachu; nie obejmuje drzwi, okien i ścianek działowych,
 • stanu surowy zamknięty – obejmuje stan surowy plus zamontowane okna, drzwi zewnętrzne i ścianki działowe,
 • stan deweloperski – zazwyczaj oznacza dom gotowy do wykończenia, z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, ale bez „białego montażu” (montażu urządzeń sanitarnych),
 • pod klucz – dom jest gotowy do zamieszkania, wykonane jest także wykończenie wnętrz.

Ocenia się, że stan surowy zamknięty to średnio 40-50 proc. całej inwestycji.

Kosztorys indywidualny - sporządzany przez kosztorysanta pod kątem Twojej inwestycji.

Kosztorys ślepy – kosztorys bez podanych wartości materiałów i robót. Kilka lokalnych firm na prośbę planującego budowę uzupełnia ceny materiałów i koszt wykonania prac potrzebnych do wybudowania domu. Wszystkie firmy otrzymują do skosztorysowania te same elementy, aby potem można było porównać podane przez nie ceny.

Moja lista zadań: Fachowcy

Details einblenden

Rozmowa z architektem

Zakończ teraz Zrobione!

Kierując się wskazówkami z poprzednich list dobrze przygotujesz się do rozmowy z architektem i odpowiedzi na jego pytania. Konsultacja z architektem dotyczy omówienia koncepcji projektu indywidualnego lub adaptacji projektu gotowego do warunków lokalnych. Możesz także zapytać architekta, jakie rozwiązania energooszczędne wybrać. W przypadku projektu indywidualnego i/lub dużej działki warto także umówić się na wizytę w miejscu przyszłej budowy.

O tym, o co pytać architekta, projektanta możesz przeczytać na naszej stronie internetowej.

Obejrzyj także wideo porady:

Details einblenden

Konsultacje z Ekspertem Budowy

Zakończ teraz Zrobione!

Ekspert Budowy SILKA YTONG podpowie Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu i pomoże wybrać najlepszy zarówno ze względu na styl życia domowników, jak i wymogi budowlane.

Details einblenden

Rozmowa z geodetą

Zakończ teraz Zrobione!

Na etapie wyboru projektu powinieneś zwrócić się do geodety o wykonanie mapy do celów projektowych.

Zaloguj się, aby zapisać zmiany.